Kim tak naprawdę jest Władimir Putin

Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina (www.taniaksiazka.pl)” Krystyny Kurczab-Redlich to książka o jednym z najpotężniejszych polityków współczesnego świata, którą czyta się jak brawurowo napisaną książkę sensacyjną. Autorka od lat specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, a ponadto była korespondentką z Rosji. Gruntowna znajomość tematu, erudycja w zakresie polityki europejskiej oraz wrażliwość typowa dla wybitnych reporterów pozwoliły jej stworzyć kompleksowy portret Władimira Putina i odpowiedzieć na wiele pytań związanych z jego życiem prywatnym oraz politycznym.

Początki kariery politycznej

Władimir Putin urodził się w rodzinie, w której polityka odgrywała ważną rolę. Jego dziadek, Spirydon Putin, był nadwornym kucharzem Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. Jednak kiedy w 1999 roku Borys Jelcyn przedstawił go narodowi jako nowego prezydenta potężnej Rosji, wielu ludzi nie miało pojęcia, co to za człowiek. Wiadomo było, że wcześniej był szefem rosyjskich służb specjalnych, a po latach miało się okazać, dlaczego to właśnie jego wybrano. Uważano go wówczas za człowieka nijakiego, który być może jest pracowity, ale z pewnością nie ma wystarczająco dużo charakteru, aby samodzielnie rządzić. Miał pełnić funkcje reprezentacyjne i dać się sterować. Nie trwało to jednak długo.

Jak zostać carem w XXI wieku?

Krystyna Kurczab-Redlich prześledziła dzieciństwo, młodość i życie prywatne Władimira Putina, aby dojść do tego, co najbardziej ukształtowało go jako polityka. Autorka brawurowo opisuje zarówno najgłośniejsze incydenty dotyczące jego kariery, jak i te, które do tej pory z różnych przyczyn były pomijane. Jak doszło do wojny w Czeczenii i w Ukrainie, a także czy Putin był w stanie poświęcić życie setek Rosjan, aby mieć pretekst do rozpoczęcia kolejnych wojen? Jak ginęli najwięksi przeciwnicy Putina w świecie polityki oraz niezależni dziennikarze, którzy odważyli się krytykować jego reżim? Autorka przedstawia niezwykłe życie Władimira Putina, które od pewnego momentu skupiało się na zdobyciu absolutnej władzy w Rosji.