Człowiek, który dla władzy zrobi wszystko

Krystyna Kurczab-Riedlich to jedna z najlepszych polskich dziennikarek reportażowych. Przez wiele lat mieszkała w Rosji, zajmując się tam pracą korespondencką. Wiedza zdobyta w zawodzie i lata spędzone za wschodnią granicą dały jej dostęp do informacji, których przeciętny obywatel nie jest w stanie zdobyć. W konsekwencji polska dziennikarka zdecydowała się wydać książkę na temat rosyjskiego przywódcy. Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina to fascynujący, ale i wywołujący niepokój kawałek literatury, który przedstawia Putina jako znakomitego manipulatora zdolnego do najgorszych zbrodni. 

To nie wzięło się znikąd

Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina to świetnie opracowany reportaż, z którego dowiadujemy się masy informacji na temat Władimira Putina oraz jego najbliższego otoczenia. Krystyna Kurczab-Riedlich idzie o krok dalej i rozbudowuje swój tekst, dołączając do niego masę danych z przeszłości aktualnego przywódcy Rosji. Cofa się aż do jego dzieciństwa, odkrywając przed czytelnikami kolejne karty z czasów dojrzewania Władimira Putina. Według wielu świadków mężczyzna już wtedy wykazywał silne skłonności przywódcze i nie rozumiał słowa nie. Jednocześnie bez skrupułów dążył do wcześniej wytyczonych sobie celów, co już wtedy tworzyło z niego wyjątkowo niebezpieczną postać. 

Objęcie władzy

Władimir Putin w momencie, gdy usiadł na fotelu prezydenckim, był mało znanym politykiem, byłym pracownikiem KGB. Wielu obserwatorów dziwiło się wtedy, jak to się stało, że tak mało rozpoznawalny wśród Rosjan człowiek, osiągnął w krótkim czasie tak ogromny sukces. Kurczab-Riedlich poświęca temu zagadnieniu cały rozdział, przedstawiając nam dokładnie zaplanowaną akcję dojścia Putina do władzy. Przez pierwsze lata swoich rządów Putin zachowywał się wyjątkowo spokojnie, przygotowując powoli społeczeństwo na bardziej agresywne rządy. Każdy kolejny ruch, zmiana narracji, była wcześniej przez niego wielokrotnie przemyślana. Celem zawsze była jak największa władza.